منو سایت بیزینس گلوری

بازاریابی سنتی / روش های مختلف

بازاریابی سنتی

امروزه با گسترش عصر دیجیتال، تبلیغات آنلاین و رسانه‌های اجتماعی در زمینه بازاریابی بازدهی فوق‌العاده ای دارند، اما استراتژی‌های بازاریابی سنتی به طور عمده با وجود بازاریابی دیجیتال کمرنگ‌تر می‌شود. با این حال، نمیتوانیم انعطاف پذیری و کارایی روش‌های بازاریابی سنتی را نادیده بگیریم. در این مقاله، ما قصد داریم به بررسی اثربخشی و اهمیت پایدار رویکردهای بازاریابی سنتی بپردازیم. ابتدا تعریف کوتاهی از این روش خواهیم داشت و در ادامه در مورد انواع بازاریابی سنتی حرف خواهیم زد و سپس مزایا و معایب و راهکارهای بهبود عملکرد این رویکرد بازاریابی را شرح می‌دهیم.

بازاریابی سنتی چیست؟

منظور از بازاریابی سنتی همان روش‌های قدیمی که در زمان نبود اینترنت و فضاهای مجازی به منظور بازاریابی و تبلیغات استفاده می‌شد. بازاریابی سنتی دیگر مثل قبل از اثر بخشی بالایی برخوردار نیستند و تعداد افراد کمی این روز ها به سراغ این نوع از بازاریابی میرود. اما همچنان می‌تواند برای عده ای از افراد کاربردی و جذاب باشد به همین منظور در ادامه روش های این رویکرد بازاریابی را به شما معرفی میکنیم.

 

روش های بازاریابی سنتی

بازاریابی سنتی از روش‌های مختلفی برخوردار است که در این بخش از مقاله به 7 مورد از آن ها می‌پردازیم.

 

 1. تبلیغات چاپی: تبلیغات چاپی یکی از مهمترین بخش‌های بازاریابی سنتی به حساب می‌آید. روزنامه‌ها، مجلات، بروشورها و تراکت‌ها محتوای قابل لمس و جذابی را ارائه می‌دهند که به راحتی قابل توزیع و دسترسی هستند. این رسانه‌ها به کسب و کارها امکان می‌دهند تا به جمعیت‌شناختی خاصی مانند جوامع محلی یا نشریات خاص متمرکز شوند و به طور موثر توجه مشتریان بالقوه‌ای را که به کپی‌های فیزیکی علاقه دارند و محتوای دیجیتال را به آن ترجیح می‌دهند، جلب کنند.
 2. تبلیغات در فضای باز: بیلبوردها و تابلوهای تبلیغاتی همچنان به عنوان ابزارهای قدرتمند بازاریابی سنتی، توانایی جذب توجه بسیاری از مخاطبان را دارند. تبلیغات در فضای باز، که به صورت استراتژیک در مناطق پرتردد قرار می‌گیرند، در معرض نظر و توجه رهگذران قرار می‌گیرند. این نوع تبلیغات به ویژه در افزایش آگاهی از برند و ترویج مشاغل محلی تأثیرگذار هستند.
 3. ارسال تبلیغات مستقیم: این روش از بازاریابی شامل ارسال تبلیغات هایی مانند کارت پستال، کاتالوگ و نامه به صورت مستقیم به صندوق پستی مشتریان بالقوه است. این روش، در حالی که نیاز به هدف‌گیری و شخصی‌سازی دقیق دارد، به کسب و کارها امکان می‌دهد به افرادی دسترسی پیدا کنند که ممکن است خیلی در فضای آنلاین فعال نباشند و تبلیغات سنتی را بیشتر ترجیح دهند.
 4. تلویزیونی و رادیویی: علیرغم رشد خدمات استریم و پلتفرم‌های بدون آگهی، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی هنوز هم به عنوان ابزارهای قدرتمند بازاریابی خود را حفظ کرده‌اند. این رسانه‌ها دسترسی گسترده‌ای را به مخاطبان ارائه می‌دهند و به کسب و کارها این امکان را می‌دهند که پیام‌ها را با استفاده از صدا، تصویر و داستان‌سرایی به مخاطبان منتقل کنند
 5. بازاریابی تلفنی: همانطور که میدانید بازاریابی تلفنی شامل برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان بالقوه از طریق تلفن برای تبلیغ محصولات یا خدمات است. ممکن است در این روش تماس‌های ناخواسته و انتقاداتی وجود داشته باشد اما اگر قوانین حریم خصوصی و احترام به مشتریان رعایت شود، همچنان در زمره ابزارهای بازاریابی تاثیر گذار قرار دارد.
 6. رویدادها و نمایشگاه‌های تجاری: شرکت در رویدادهای خاص صنعتی و نمایشگاه‌های تجاری فرصت‌های مناسبی را برای کسب و کارها فراهم می‌کند تا محصولات یا خدمات خود را به مخاطبان هدف معرفی کنند. این رویدادها قابلیت تعامل چهره به چهره، شبکه‌سازی و ایجاد اعتبار برند را برای کسب و کارها فراهم می‌کنند. آنها به ویژه برای مشاغلی که به ارتباطات شخصی متکی هستند و برای جلب توجه مشتریان به حضور فیزیکی نیاز دارند، بسیار مؤثر هستند. در این رویدادها، کسب و کارها می‌توانند با مشتریان بالقوه روبرو شوند، محصولات و خدمات خود را به طور مستقیم به نمایش بگذارند، نمونه‌ها را ارائه دهند و به سوالات و نیازهای مشتریان پاسخ دهند. این روش، یک فرصت عالی به منظور ایجاد ارتباط مستقیم با مشتریان و تأثیرگذاری قوی در ایجاد اعتماد و ارتباط برند با مشتریان است.

این 6 مورد مهم ترین روش‌های بازاریابی سنتی است که در این بخش به شما معرفی کردیم. هرچند ممکن است روش های دیگری هم وجود داشته باشد اما ترجیح دادیم پرکاربردترین روش‌ها را در این مقاله برای شما شرح دهیم.

مزایا و معایب بازاریابی سنتی

با اینکه بازاریابی سنتی یک رویکرد قابل اعتماد میباشد اما بهتر است مزایا و معایب آن، به ویژه در زمینه عصر دیجیتال را بررسی کنیم.

    مزایای بازاریابی سنتی:

 • دسترسی گسترده: تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رادیویی، و رسانه‌های چاپی، پتانسیل دسترسی به مخاطبان زیادی را دارند. با استفاده از کانال‌های تلویزیونی، ایستگاه‌های رادیویی یا نشریات پرتیراژ، کسب‌وکارها می‌توانند پیام خود را به طیف گسترده ای از مخاطبان بالقوه دسترسی داشته باشند.
 • ملموس بودن: یکی از مزایای مهم بازاریابی سنتی این است که مخاطبان می‌توانند تبلیغات را به صورت فیزیکی در دست داشته باشند و توجه بیشتری به آن‌ها کنند. مانند تبلیغات چاپی، بروشورها، یا ارسال تبلیغات مستقیم به افراد.
 • هدف گذاری محلی: یکی از فاکتورهای بخش بندی بازار، بخش‌بندی جغرافیایی و مکانی مشتریان می‌باشد. برخی از کسب و کار ها به علت نوع خدمات و محصولاتشان نیازمند تبلیغات محلی می‌باشند که این نیاز را می‌توان با بازاریابی سنتی برطرف کرد. روزنامه‌های محلی، بیلبوردها یا رویدادهای اجتماعی می‌توانند به طور موثر با مخاطبان هدف در مناطق جغرافیایی خاص ارتباط برقرار کنند.
 • آگاهی از برند: بازاریابی سنتی می‌تواند نقش مهمی در ایجاد یا بهبود آگاهی از برند داشته باشد. اگر یک برند به طور مداوم در معرض تبلیغات چاپی، بیلبوردها یا تبلیغات تلویزیونی قرار بگیرد می‌تواند به آشنایی مصرف کنندگان با یک برند کمک شایانی کند و منجر به شناخت و اعتماد شود.

   معایب بازاریابی سنتی:

هزینه بالا: کمپین های بازاریابی سنتی، به ویژه تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، می‌تواند پرهزینه مخصوصاً برای کسب و کارهای کوچک‌تر یا کسانی که بودجه بازاریابی محدودتری دارند. هزینه‌های مربوط به تولید، قرار دادن و زمان پخش در رسانه‌های سنتی می‌تواند چالش‌های مالی ایجاد کند.

 • انعطاف پذیری محدود: مواد بازاریابی سنتی، مانند تبلیغات چاپی یا بیلبوردها، پس از تولید و توزیع، انعطاف پذیری محدودی دارند. ایجاد تغییرات یا سفارشی کردن پیام‌ها نیاز به چاپ مجدد یا طراحی مجدد دارد که منجر به هزینه‌های اضافی و چالش های لجستیکی می‌شود.
 • چالش‌های اندازه گیری: در بازاریابی سنتی ابزارهای اندازه گیری دقیقی وجود ندارد و ممکن است در بسیاری از مواقع مدیران بازاریابی از میزان بازدید و نرخ تبدیل مشتری آمار دقیقی نداشته باشند. با این حال در تبلیغات و بازاریابی دیجیتال شما می‌توانید از ابزار های اندازه گیری دقیق استفاده کنید تا بتوانید تجزیه تحلیل بهتری از فرایند بازاریابی خود داشته باشید.
 • ارتباط یک طرفه: بازاریابی سنتی در درجه اول به عنوان یک کانال ارتباطی یک طرفه عمل می کند و امکان بازخورد و تعامل فوری را برخلاف بازاریابی دیجیتال ندارد.

باز هم تاکید می‌کنیم که بازاریابی سنتی ممکن است امروزه نسبت به بازاریابی دیجیتال کمرنگ‌تر شده باشد اما ممکن است در برخی موارد و برای برخی محصولات تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد. بهتر است که قبل از اینکه تصمیم بگیرید از بین بازاریابی سنتی و دیجیتال کدام را انتخاب کنید، تحقیقاتی در این زمینه انجام دهید که بهترین راه دسترسی به مخاطبان هدفتان کدام است و حتی رقبایی که از روش‌های سنتی بازاریابی استفاده می‌کنند را مورد بررسی قرار دهید. این اقدامات می‌تواند دید بهتری به شما برای تصمیم گیری و انتخاب روش بازاریابی بدهد.

راهکارهای بهبود استراتژی بازاریابی سنتی

همانطور که چشم انداز بازاریابی همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد، جوان سازی رویکردهای بازاریابی سنتی برای اطمینان از اینکه آنها در جلب توجه مخاطبان و ایجاد نتایج موثر باقی می‌مانند، بسیار مهم است. در اینجا چندین استراتژی کلیدی برای تقویت تلاش‌های بازاریابی سنتی وجود دارد:

 • تحقیقات بازار انجام دهید: بهتر است بر اساس تحقیقات دقیق و جامع بازار، نیازها و ترجیحات مشتریان را بشناسید و تبلیغات را به گونه‌ای طراحی کنید تا مشتریان هدف بیشتر برای ارتباط با شما ترغیب شوند. با تحقیقات بازار خوب می‌توانید محتواهای شخصی سازی شده نیز ایجاد کنید.
 • ظاهری جذاب ایجاد کنید: با استفاده از طرح های تازه و جذاب به بازاریابی و تبلیغات سنتی خود جلوه‌ای مدرن ببخشید. برای ایجاد محتوای بصری جذاب از رنگ‌های زنده، تصاویر چشم‌نواز و تایپوگرافی مدرن استفاده کنید. پیام های مختصر و قانع کننده‌ای ایجاد کنید که مخاطب هدف شما با آن ها ارتباط خوبی برقرار کند و بر ارزش پیشنهادی منحصر به فرد محصولات یا خدمات خود تمرکز کنید.
 • دقیق هدف گیری کنید: مخاطبان هدف خود را کنید و تلاش‌های خود را بر روی جمعیت، علایق یا مکان های جغرافیایی خاص متمرکز کنید. از تجزیه و تحلیل داده ها، تحقیقات بازار و بینش مشتری غافل نشوید، زیرا می‌توانید مرتبط ترین رسانه ها، نشریات یا رویدادهایی که احتمالاً مخاطبان هدف شما در آن حضور دارند را شناسایی کنید.
 • همکاری با برندها و همکاران محلی: ایجاد شراکت‌ها و همکاری با برندها و همکاران محلی می‌تواند به بهبود بازاریابی سنتی کمک کند و دسترسی به مشتریان جدید را فراهم سازد. تلاش‌های مشترک می‌تواند شامل ایجاد محتوا، حمایت‌های مالی مشترک از رویدادها یا تأییدیه‌های تأثیرگذار باشد. با استفاده از اعتبار و دسترسی شخصیت‌ها یا سازمان‌های مورد اعتماد، می‌توانید دیده شدن و اعتبار برند را در بین مخاطبان هدف خود افزایش دهید.

با اجرای این استراتژی‌ها، کسب‌وکارها می‌توانند جان تازه‌ای به تلاش‌های بازاریابی سنتی خود بدهند و کمپین‌های تاثیرگذارتر و جذاب‌تری ایجاد کنند.

ختم کلام...

در این مقاله سعی داشتیم شما را با یکی از رویکرد های بازاریابی به نام بازاریابی سنتی آشنا کنیم. همانطور که در این مقاله گفتیم بازاریابی سنتی به تمامی فعالیت های بازاریابی پیش از ظهور اینترنت و بازاریابی دیجیتال گفته می‌شود. تبلیغات چاپی، تلوزیونی و رادیویی از مهم ترین روش های بازاریابی سنتی به شمار می‌آیند. بازاریابی سنتی هم مانند هر نوع از بازاریابی دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم. در آخر هم گفتیم برای اینکه عملکرد روش های بازاریابی سنتی را بهبود ببخشید می‌توانید استراتژی های متعددی را استفاده کنید. امیدواریم این مطالب کمک ویژه‌ای در افزایش سطح آگاهی شما در زمینه بازاریابی کرده باشد.

سپاس بی‌نهایتـــ
بیزینس گلوریـــ

در بازایابی سنتی چون تبلیغات به‌صورت فیزیکی  مانند  تبلیغات چاپی و در رسانه‌های عمومی مانند تلویزیون،رادیو و … صورت می‌گیرد همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

از مهم‌ترین معایب بازاریابی سنتی این است که برای کسب و کارهای کوچک تبلیغات تلویزیونی پرهزینه می‌باشد و امکان تغییر تبلیغات چاپی نیز نیاز به هزینه مجدد دارد. از طرفی در بازاریابی سنتی امکان بازخورد و تعامل با کاربران وجود ندارد. چنین چیزی برای کسب و کارهای کوچک در حال رشد مقرون‌ به صرفه نمی‌باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *